Dragi čitatelji ovaj članak je posvećen temi “Fire combat” u Hrvatskoj. Članak će biti kratka analiza povijesti “Fire combat” u Hrvatskoj neki počeci i trenutno stane u Hrvatskoj. No kako tekst ne bi bio isključivo suhoparno štivo dati ćemo jedan zanimljivi intervju sa 3 vatrogasca koji su izuzetno poznati kad se spomene “Fire combat”. Dakle o kome je riječ, riječ je o Alenu Hertelu iz tima”Dvd Zapad-Dvd Kustošija”, te Špiro i Ante iz tima “ Čujen Čele“.
Povijest i što je “Fire combat”
Informacije koje nam daju dostupni izvori “Fire combat” je (u kratkim crtama) natjecanje vatrogasnih grupa tjs. natjecanje operativnih vatrogasaca: Samo natjecanje obuhvaća i zahtjeva izuzetnu fizičku spremu(zahtjeva kondicijsku spremnost i bazičnu snagu). "Fire Combat" natjecanje je potpuna suprotnost i bitno se razlikuje od ostalih natjecateljskih disciplina u u Hrvatskoj. Naime natjecanje se u potpunosti se razlikuje od postojećih natjecateljskih disciplina. Natjecanje obuhvaća savladavanje različitih prepreka, korištenje samoizbavne opreme, prijenos povrijeđene osobe i razvlačenje „B“ cijevne pruge pod pritiskom te gašenje „požara“ u finalnoj točki natjecanja.
Prvi službeni „Fire combat“ održan je u Opatiji 2006.godine, povodom obilježavanja 120.-te godišnjice vatrogastva u Opatiji.
Tada je u dalekoj 2006. godini „Fire Combat" bilo pravo osvježenje za natjecateljstvo u vatrogastvu. Idejno je ideja preuzeta od kolega iz susjednih zemalja poput Slovenije, Austrije.
Generalno gledano sama ideja na svjetskoj razini potječe iz SAD-a pod nazivom „Firefighters Combat Challenge", a i Kanada ima svoju inačicu pod nazivom "Fire Fit", natjecanja se razlikuju od zemlje do zemlje u kojoj se odvijaju no u suštini traži se spremnost, snaga i agilnost. Također u susjednim zemljama postoji jedna inačica koja u Hrvatskoj nije provedena „Fire chalange“(o tome više u nekom drugom članku)te se osim sitnih detalja ne razlikuju previše. lako su slovenski vatrogasci preuzeli upravo ovo natjecanje, slovenska inačica se uvelike razlikuje od originala.
Osnovno pravilo koje definira kompletno čitavo natjecanje je sljedeće:“ Natjecateljske grupe - fire combat nastupaju u muškoj i ženskoj kategoriji
Na natjecanju se naravno natječu ekipe, samu natjecateljsku ekipu čine dva člana. Natjecateljsku ekipu čine dva člana -vatrogasna grupa. Radnje i postupci članova grupe nisu detaljno definirani, već do izražaja dolazi taktika koju će pojedina ekipa primijeniti, što ne znači da ipak nisu moguće i određene greške, što podrazumijeva da se pojedina radnja ili postupak mora obaviti ispravno.
Pravo nastupa na natjecanjima vatrogasnih grupa fire combat imaju i grupe sastavljene od
muških i ženskih članova (mješovite natjecateljske grupe ) s time da se uvrštavaju u kategoriju muških.
Navedene kategorije vatrogasnih grupa nastupaju u sljedećim klasama: